Anasayfa / Haberler / Depremzede Çocuklara Origami Terapisi

Depremzede Çocuklara Origami Terapisi

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat deprem felaketinin yaraları bir nebze de olsa sarılmaya çalışılıyor. Türkiye’nin pek çok şehrine yerleştirilen depremden etkilenen vatandaşlardan bir kısmı da Uşak Üniversitesi kampüsünde bulunan Uşak Kız KYK’ da kalıyor. Uşak Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Gülhan Pınarlık ile TBMYO Makine Bölümü Öğretim Elemanı Gökhan Yıldırım’ın girişimleri ile depremzede çocuklar için etkinlik düzenlendi. Aralarında GiTMEDYA öğrencilerinin de bulunduğu çeşitli bölümlerden öğrencilerin katkısıyla küçük çocuklarla çeşitli oyunlar oynandı.

Kâğıt katlama sanatının güzel örnekleri üzerinde çalışan depremzede çocuklar, gönüllü ağabey ve ablaları ile bir süreliğine de olsa depremin yıkıcı hatıralarını unuttu. Barış Manço’nun “Arkadaşım Eşek” şarkısı eşliğinde sandalye kapmaca oyunu da oynayan küçükler GiTMEDYA objektiflerine de büyük ilgi gösterdi.

Büyük yıkıma yol açan felakete duyarsız kalmayıp o bölgeden Uşak’a gelmek zorunda kalan insanlara yaşadıklarını bir süreliğine unutturabilmek adına çalışan  Gökhan Hoca detayları GiTMEDYA’ya anlattı;

“Sosyal sorumluluk projelerinde farklı gruplarla Gülhan Hoca ile beraber MEB’de çalışmalar yapıyorduk. “Tasarıma Merhaba” isimli bir projemiz vardı. İlk Hedefimiz dar gelirli öğrenciler ve yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim sürecinde yaşadıkları adaptasyon sorunlarını gidermekti.  Ancak ülkemizi derinden yaralayan deprem felaketi nedeniyle projemizin içeriğini depremzede çocuklar için değiştirip faaliyete geçirdik. Üniversite içerisindeki KYK kız öğrenci yurdundan gerekli izinleri alıp farklı bölümdeki öğrencilerimize böyle bir proje yapacağımızın haberini verdik. Etkinlikten bir hafta önce çocukların hem gelişimlerinin desteklenmesi hem de bu zorlu süreci unutturmak amacı ile yapabileceğimiz aktiviteleri konuşup planladık. Salı gününe kadar tüm hazırlıklarımızı bitirip gönüllü öğrencilerimizle çocuklarla ilgili dikkat etmesi gerekenleri konuştuk ve gönüllü öğrencilerimizi bu konuda daha bilinçli hale getirdik. Etkinlik boyunca öğrencilerimizin bize büyük desteği oldu. O yüzden büyük bir teşekkürü hakettiler.”

Haber: Alime Nur Turan
Fotoğraf: Alaaddin Elsahan

Göz Atın...

GiTMEDYA “Asgari Ücreti” Sordu

2023'ün bitmesine günler kala gözler asgari ücret zammında. Yeni yılda açıklanması beklenen asgari ücret, vatandaşların beklentisini karşılayabilecek mi? Beklentilerini GiTMEDYA ile paylaşan Uşaklılar asgari ücretin, en az enflasyon oranında artması gerektiğini belirtiyor.